lang :: lang :: lang :: lang :: lang :: lang
   st_menu Strona główna

   st_menu Aktualności

   st_menu O Piątce

   st_menu Życiorysy

   st_menu Listy

   st_menu Księga świadectw

   st_menu Księga intencji

   st_menu Kontakt
linia_menu_lewe

Z LISTÓW...

"Nie rozpaczajcie nade mną i nie płaczcie, gdyż jestem już z Jezusem i Maryją... Was proszę, moi kochani, o modlitwę za moją grzeszną duszę, proszę Was o przebaczenie mych grzechów młodości. Ściskam Was i całuję z całego serca i z całej duszy. Wasz zawsze kochający Syn i brat."

Franciszek

więcej...


linia_menu_lewe

SSWM

linia_menu_lewe

POLECAMY

Don BOSCO

Bosko.pl

www.sdb.org

Aktualności


28.09.2012
Uczcijmy bohaterów z Poznania
24 sierpnia br. przypadła 70 rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionych Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika, Jarogniewa Wojciechowskiego. Byli wychowankami oratorium salezjańskiego na ul. Wronieckiej w Poznaniu. W 1999 r. zostali oni ogłoszeni błogosławionymi przez Jana Pawła II.

W tegorocznych uroczystościach w Dreźnie, gdzie chłopcy zostali zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r. wzięły udział delegacje różnych patriotycznych środowisk z Poznania, w tym Stowarzyszenia "Wiara Lecha" oraz przedstawiciele rodzin błogosławionych męczenników. W historiografii i hagiografii zwykło się ich określać mianem "Poznańskiej Piątki". Ich historia jest piękna i tragiczna zarazem, podobnie jak wielu innych młodych ludzi, którzy podczas ostatniej wojny stanęli do walki o wolną ojczyznę. Już jesienią 1939 r. "Piątka" zaangażowała się w działalność konspiracyjną w Narodowej Organizacji Bojowej w swoim rodzinnym mieście. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji politycznej zostali aresztowani w dniach 21 i 23 września 1940 roku, a potem więzieni w kolejno w Poznaniu (m.in. Fort VII), Wronkach, Berlinie, Zwickau i ostatecznie trafili do Drezna gdzie wykonano na nich wyrok śmierci przez zgilotynowanie. Podczas uwięzienia dali świadectwo chrześcijańskiej wiary, nie tylko nie upadając na duchu, ale także pocieszając innych współwięźniów. Przed samym wykonaniem wyroku napisali wzruszające listy do swoich krewnych, w których zapewniają ich o pamięci w niebie. Wielokrotnie były one później publikowane w wielu periodykach, jako listy spod gilotyny.
W związku z okrągłą rocznicą śmierci naszych bohaterów chcielibyśmy upamiętnić ich postaci w mieście, w którym się urodzili, wzrastali i w którym włączyli się w walkę o wolną Polskę płacąc za swoje zaangażowanie największą cenę. Główne uroczystości ku czci "Poznańskiej Piątki" zostały wkomponowane w akcję "Znicz Pamięci" organizowaną corocznie przez Instytut Pamięci Narodowej. Na program związany z błogosławionymi męczennikami składają się: msza św. o godz. 12. w kościele Wspomożycielki Wiernych przy ul. Wronieckej, gdzie przed wojną działało salezjańskie oratorium; zaraz potem odbędzie prezentacja najnowszej książki o oratorianach wydanej nakładem IPN i Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży. O godz. 14 zapraszamy kibiców Lecha pod stadion skąd w zwartej grupie udamy się na Fort VII. Tam o 15.00 odbędzie się "Apel Pamięci bł. Poznańskiej Piątki", współorganizowany przez wiele patriotycznych środowisk prowadzących działalność w Poznaniu. Na Apel zabieramy flagi narodowe oraz znicze.
W tym dniu chcemy wspólnie oddać cześć bohaterom Wolnej Polski!
ks. Jarosław Wąsowicz SDB

PROGRAM SPOTKANIA:
12.00 Msza święta w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych przy ul. Wronieckiej
13.00 Promocja książki o "Poznańskiej Piątce"
15.00 Apel Pamięci na Forcie VII


01.12.2010
Przygotowania do 70 rocznicy rozpoczęte
Wspólnota parafialna z Drezna przygotowuje się już do obchodów 70 rocznicy męczeńskiej śmierci naszych Błogosławionych, która przypadnie w 2012 roku.
Salezjanie Współpracownicy planują główne obchody w Dreźnie na dzień 22 września 2012.
Z tej okazji Rada Parafii St. Paulus Dresden prosi wszystkich planujących wizyty w Dreźnie w roku jubileuszu o przesłanie następujących informacji:
- miejscowość,
- nazwa grupy (Oratorium, Ministranci,Byli Wychowankowie itd;
- planowany termin oraz przybliżona ilość pielgrzymów.

Wcześniejsze zgłoszenie pielgrzymek pomoże w sprawnej koordynacji planowanych obchodów.

Zgłoszenia można przesyłać także w języku polskim, na adres: ks. Leszek Smagliński: samglinski(at)vp.pl.

25.11.2010
"Niebiańskie Dopalacze"
Pod takim dosyć nietypowym hasłem odbędą się w dniach 17-18 grudnia 2010 r.rekolekcje dla animatorów bydgoskiego Oratorium. W czasie rekolekcji w Grucznie 50 animatorów podejmie refleksję nad świadectwem "Piątki Poznańskiej", aby w ich doświadczeniach odnaleźć światło do codziennej wierności Chrystusowi. Rekolekcje w formie warsztatów poprowadzi ks. Artur Dylewski sdb. Zapraszamy uczestników rekolekcji do składania świadectw z tych duchowych ćwiczeń.
(red)

27.07.2010
Zapraszamy na stronę
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wydanym komiksem o poznańskiej "Piątce" oraz poświęconą mu stroną internetową:
www.piatkafilm.com .

(ks. Mariusz)

26.05.2010
"Piątka" - komiks o poznańskich oratorianach
W ostatnich dniach pojawił się na księgarskich półkach komiks pt. "Piątka", opowiadający historię drogi do świętości pięciu przyjaciół z salezjańskiego oratorium.

Na podwórkach przedwojennego Poznania, boiskach i placach zabawy, w szkołach, teatrze i zaciszu kamienic toczyło się spokojne, beztroskie życie młodych ludzi, którzy swoimi marzeniami i planami nie obejmowali jeszcze tragicznych wydarzeń, które miały właśnie nastąpić. Z początkiem września 1939 roku, kiedy w obliczu napaści Niemiec na Polskę miasto ma zostać zajęte przez wroga, wielu z nich decyduje się pozostać na miejscu, aby pomimo ogromnego zagrożenia stanąć do nierównej walki w obronie ojczyzny. Wśród nich znajdują się bohaterowie przedstawianej na planszach komiksu historii.

Do walczącej w konspiracji Narodowej Organizacji Bojowej przystępuje pięciu wychowanków oratorium przy salezjańskim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych – Edward Kaźmierski (ps. Orkan), Jarogniew Wojciechowski (ps. Ryszard), Franciszek Kęsy (ps. Sęp), Edward Klinik (ps. Ziuk) oraz Czesław Jóźwiak (ps. Piotr-Orwid). Składają przysięgę walki do samego końca, którą w niedługim czasie w tragicznych okolicznościach przyjdzie im wypełnić. Po aresztowaniach przez Gestapo trafiają do kolejnych niemieckich więzień, gdzie przychodzi im stawić czoło fizycznemu cierpieniu i upokorzeniom. Bohatersko znoszą trudy męczeństwa, budząc zdumienie wśród współwięźniów i gniew u oprawców. W tragicznych chwilach potrafią nawet żartować i z uśmiechem na twarzy, często z piosenką na ustach ale przede wszystkim z modlitwą, zmagają się z więzienną codziennością. Do samego końca mają nadzieję na uwolnienie. Nadzieję niespełnioną, bo 1 sierpnia 1942 roku cała piątka otrzymuje wyrok śmierci. Do celi śmierci podążają z melodią i słowami "Roty" na ustach. Przystępują do spowiedzi, przyjmują komunię świętą i kiedy jeden z nich w ostatnich słowach prosi więziennego kapelana o to, by trzymał wysoko krzyż tak by każdy z nich mógł go widzieć w chwili śmierci, ostrze gilotyny prowadzi ich do nieba...

Pięknie opowiedziana historia błogosławionych męczenników przemawia bardzo wymownie w swojej treści i obrazach. Rysunki często uzupełniane są elementami fotografii, co najpierw wprowadza czytelnika w świat przedwojennego Poznania, pozwala odczuć klimat młodzieńczego świata marzeń, a później nadaje wyrazistości i swoistego urzeczywistnienia ostatnich chwil z życia oratorianów. Całość uzupełniona została posłowiem traktującym o świętości we współczesnym świecie, napisanym przez Tomasza Nowaka – scenarzystę komiksu, a także fotografiami z życia bohaterów i dwoma miniaturami "Listów spod gilotyny" - słów kierowanych przez Piątkę do najbliższych w ostatnich chwilach przez śmiercią.

Autorem rysunków jest Wojciech Nawrot ("1918-1919: Powstanie Wielkopolskie", "Historie Niedopowiedziane", "11/11 = Niepodległość"), natomiast scenariusz został napisany przez Tomasza Nowaka ("1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi") i Witolda Tkaczyka ("1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi", "Powstanie Wielkopolskie - Mieszkańcy Swarzędza w zwycięskim zrywie niepodległościowym 1918-1919", "11/11 = Niepodległość", "1956: Poznański Czerwiec"). Warto dodać, że scenariusz albumu jest adaptacją scenariusza fabuły kinowej "Piątka" autorstwa Artura Piotrowskiego (wydawcy komiksu), do której, jak możemy przeczytać w słowie końcowym, mają szanse ruszyć zdjęcia jesienią 2011 roku.

Tytuł: Piątka
Wydawnictwo: Artur Piotrowski Films, we współpracy z Zin Zin Press
rok 2010
stron: 42
druk kolorowy
Cena z okładki: 29,99 zł


W słowie wstępnym wydawca dedykuje album 96 osobom tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Myślę, że warto na koniec przytoczyć jego słowa:

"Komiks ten opowiada historię młodych chłopców, którzy jako zwykli obywatele Polski oddali życie za Ojczyznę i Wiarę. W dniach, kiedy kończymy prace redakcyjne, dochodzi do wielkiej tragedii.
10 kwietnia 2010 r., w drodze na obchody 70-lecia mordu sowieckiego na oficerach polskich w Katyniu, w katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w Rosji, giną wszyscy, którzy byli na pokładzie, 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Małżonką.
Z potrzeby serca dedykuję Im niniejszą opowieść.
Niech spoczywają w pokoju. Cześć ich pamięci!
Artur Piotrowski
Niedziela Bożego Miłosierdzia, 11 kwietnia 2010 r. Jezu ufam Tobie!"


Paweł Wąsowicz

(Paweł Wąsowicz)

23.02.2010
Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu poświęcone pamięci bł. Piątki Poznańskiej
Pamięci bł. Piątki Poznańskiej - młodych męczenników z okresu II wojny światowej - poświęcone będzie XI Misterium Męki Pańskiej, które 27 marca odbędzie się na poznańskiej Cytadeli. Spektakl przygotowuje prawie tysiąc osób, a każdego roku ogląda go ok. 110 tys. widzów.

Pierwsza poznańska inscenizacja Męki Pańskiej odbyła się w 1998 roku. Jak przyznał Tomasz Nowak, grający w spektaklu rolę Kajfasza, została ona przygotowana na potrzeby parafii, zaś na pomysł organizacji wpadł Artur Piotrowski, dziś reżyser i producent przedsięwzięcia. Widowisko obejrzało wtedy kilka tysięcy osób, co spowodowało, że postanowiono spektakl przenieść na poznańską Cytadelę.

Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu odbywa się każdego roku w sobotę przed Niedzielą Palmową, tym razem będzie to 27 marca. W latach 2006, 2007 i 2009 widowisko poświęcone było pamięci Jana Pawła II. W roku 2008 - pamięci ks. Jerzego Popiełuszki. Tym razem organizatorzy postanowili przypomnieć postaci błogosławionej Piątki Poznańskiej - młodych wychowanków oratorium w Poznaniu. Zostali oni zgilotynowani 24 sierpnia 1942 r. w więzieniu niemieckim w Dreźnie. Jak Paweł II beatyfikował ich 3 czerwca 1999 r.

Jak podkreślił ks. Krzysztof Szymczak, dyrektor Domu Zakonnego Towarzystwa Salezjańskiego w Poznaniu, organizatorzy chcą przybliżyć te postaci, aby uświadomić, że świętość jest w zasięgu każdego człowieka. „W swojej duchowości odznaczali się nadzwyczajną zwyczajnością. Nie zobaczymy w ich życiu wielkich elementów kontemplacji. To młodzi ludzie, którzy w obliczu śmierci potrafili to wielkie wyzwanie przyjąć w duchu wiary” - mówił ks. Szymczak.

Poznańskie Misterium każdego roku ogląda ponad 110 tys. widzów.

W przygotowanie oraz samą inscenizację Misterium Męki Pańskiej zaangażowanych jest każdego roku ponad tysiąc osób, w tym aktorzy, harcerze, chórzyści, orkiestra oraz obsługa techniczna. Wszyscy pracują za darmo. Co roku budowana jest ogromna scenografia, w tym takie elementy jak pałac Piłata, Świątynia Jerozolimska czy Golgota. Przedsięwzięcie finansowo wspierane jest przez Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski, prywatne firmy oraz osoby indywidualne. Każdego roku na zakończenie Misterium wśród widzów przeprowadzana jest zbiórka na potrzeby organizacji inscenizacji.
(informacja za KAI)

10.07.2009
Poznańska Piątka patronami trzebieskich harcerek
1 Trzebieska Drużyna Harcerek "Szlak" zamierza obrać Poznańskę Piątkę za patronów swojej drużyny. Tak o planach harcerek pisze przyboczna Beata Gumowska:
Już od dłuższego czasu "ciążyła" na nas decyzja o wyborze patrona drużyny. Chciałyśmy, aby była to osoba bliska naszym sercom, jak również wzór, za którym mogłyby podążyć nasze harcerki, w tych czasach, gdy młodzi ludzie mają coraz większy problem z wyborem właściwej drogi. Nasze środowisko zawsze silnie związane było z salezjańskim duchem i wychowaniem stąd, więc narodził się pomysł, aby naszymi patronami zostało pięcioro młodych wychowanków Oratorium Salezjańskiego przy ulicy Wronieckiej. W rzeczywistości okazało się to świetną decyzją:) Byli to wspaniali ludzie, którzy nie bali się śmierci. Dla których śmierć była początkiem nowego, lepszego istnienia przy boku Matuli Niebieskiej, którą wszyscy z nich tak bardzo kochali. Ludzie, którzy nawet w chwili zwątpienia nie ustawali w modlitwie za swoje Rodziny i więziennych przyjaciół. Ludzie, którzy "potrafili pięknie żyć i pięknie umierać". Jednak przed nami jeszcze ogrom pracy, aby nasza drużyna mogła stać się godna noszenia imienia tych niezwykłych osób. W tym celu pragniemy w sierpniu (2009) pojechać na biwak do Poznania. Mamy nadzieje, że będzie to dla nas czas, gdy nie tylko poznamy lepiej Poznańską Piątkę i ich ciężki los, ale również staną się oni dla nas świadkami wiary przyświecającymi naszym decyzjom.


30.11.2006
Śladami "Poznańskiej Piątki": Eucharystia w celach śmierci
W dniu 18 sierpnia 1942 r. skazani na karę śmierci wychowankowie salezjańskiego oratorium zostali przewiezieni z Zwickau do Drezna. Tu byli więzieni w gmachu Sądu Krajowego przy Münchner Platz. W ostatnich dniach swojego życia chłopcy zostali obdarowani osobą wspaniałego kapelana więzienia - oblata o. Franciszka Bänscha.
Ksiądz kapelan niemal co dzień był świadkiem, jak pod gilotyną giną niesprawiedliwie ludzie z różnych stron Europy. Sam nie mógł przeciwstawić się machinie hitlerowskiego terroru. Robił co mógł, dzielił się tym co miał najcenniejszego - chrystusowym kapłaństwem Przygotowywał więc więźniów na ich ostatnią drogę życia, modlił się z nimi, pojednywał z Panem Bogiem w sakramencie spowiedzi. Było to zadanie trudne. Wielu w tych trudnych dla siebie chwilach złorzeczyło wszystkim, także Panu Bogu. Inaczej było z naszymi błogosławionymi męczennikami. Ks. Bänsch ze wzruszeniem wspominał po latach, w jak bardzo poważnym i religijnym nastroju przygotowywali się na śmierć chłopcy z Wronieckiej.
W dniu egzekucji - 24 sierpnia 1942 r. wszyscy wyspowiadali się i w celach śmierci uczestniczyli w ostatniej w swoim życiu komunii. Umocnieni sakramentami świętymi napisali pożegnalne listy do swoich bliskich.
O godz. 19.45 zamknięto ich wszystkich razem w celi śmierci, skąd po kolei wyprowadzano na zgilotynowanie. Godzinę później zaintonowali religijną pieśń, co wywołała furie strażników. O towarzyszenie przy egzekucji poprosili ks. kapelana. Na życzenie chłopców trzymał wysoko w górze oblacki krzyż, chcieli aby to był ostatnia rzecz jaką w życiu widzieli. Na egzekucję szli w milczeniu. Umierali jak święci - miał potem powiedzieć ks. Bänsch.
We wrześniu br. miałem okazję wraz z ks. Mariuszem Wencławkiem i młodzieżą z Piły odprawiać Mszę świętą w tych samych celach śmierci, w których modliła się przed egzekucją "Poznańska Piątka". Jak zapewniał nas obecny proboszcz parafii ks. Gerard, była to pierwsza Eucharystia odprawiona w tym miejscu od czasu śmierci błogosławionych oratorianów.
Zostaliśmy obdarowani wielkim darem. Modląc się w celi i przypominając sobie przepiękną postawę chłopców w chwili śmierci, pomyślałem w jak doskonały sposób umieli skorzystać ze wszystkich darów, które daje nam Bóg byśmy mogli się zbawić. Darów o których przypominał codziennie chłopcom w oratorium ks. Bosko: spowiedź święta, Eucharystia, modlitwa za wstawiennictwem Maryi Wspomożycielki.
Propozycja Boga dla człowieka jest niezmienna - jesteśmy zaproszeni do nieba. A w codziennym zmaganiu się ze swoimi problemami czy słabościami, śladem "Poznańskiej Piątki", czerpmy siły ze spowiedzi, Mszy św. powierzając się opiece Maryi. Pielęgnujmy w sobie umiejętne i częste korzystanie z tych trzech duchowych darów.

(ks. Jarosław Wąsowicz SDB)

29.11.2006
Młodzież z salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego z Piły laureatem konkursu o błogosławionych męczennikach II wojny światowej
Młodzież z salezjańskiego LO w Pile została laureatem ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, który dotyczył przedstawienia historii wybranych postaci z grona 108 męczenników II wojny światowej beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1999 r. Pod kierunkiem pani prof. Doroty Fechner salezjańscy licealiści przygotowali prace o "Poznańskiej Piątce". W czerwcu w Warszawie odebrali przyznaną im nagrodę z rąk Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa. Natomiast we wrześniu otrzymali nagrodę ufundowaną przez Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży, którą była wycieczka szlakiem męczeństwa wychowanków salezjańskich. Młodzież wraz z opiekunami modliła się kolejno w Poznaniu: w oratorium na Wronieckiej i w Forcie VII oraz w Dreźnie: w celach śmierci, w miejscu zgilotynowania chłopców i na cmentarzu, gdzie znajduje się ich symboliczny nagrobek.

28.11.2006
Inicjatywa "Magazynu Salezjańskiego Don Bosco": Przyłącz się do modlitwy za młodych, którzy oddalili się od Boga
Redakcja "Magazynu salezjańskiego Don Bosco" wyszła z inicjatywą, aby codziennie o godz. 15.00 modlić się wspólnie o łaskę powrotu do Chrystusa dla młodych, którzy zgubili do Niego drogę. Po "Koronce do Miłosierdzia Bożego" odmawia się modlitwę do błogosławionych oratorianów - męczenników z Poznania:
"Błogosławieni oratorianie, którzy oddaliście życie dla przyjaźni z Jezusem, prosimy Was o pomoc dla naszych przyjaciół, bliskich, znajomych i nieznajomych, którzy oddalili się od Niego. Wyproście im łaskę powrotu, a wszystkim nam dar wiernej przyjaźni z Bogiem do końca naszych dni. Amen. Maryjo Wspomożenie Wiernych - módl się za nami!"
Jeżeli chcesz się przyłączyć podaj na stronie internetowej magazynu (www.donbosco.salezjanie.pl) swoje imię oraz osoby, za którą wszyscy będziemy się modlić. Jeśli nie możesz się modlić z nami o 15.00, pomódl się o innej porze.

27.11.2006
Młodzież z Niemiec, Czech, Litwy i Polski modli się w miejscach związanych z męczeństwem "Poznańskiej Piątki"
W najnowszym numerze biuletynu informacyjnego wydawanego przez niemiecką inspektorię salezjańską ("SDB info. Nachrichten aus der Deutschen Provinz der Salesianer don Boscos") ukazała się relacja ze spotkania w Dreźnie młodzieży z salezjańskich parafii: Niepokalanego Serca Maryi z Poznania, św. Michała z Wrocławia, św. Jana Bosko z Wilna, a także z Usti w Czechach i dzieła salezjańskiego z niemieckiego Chemnitz. Młodzież odwiedziła miejsca związane z męczeństwem salezjańskich oratorianów: nawiedziła symboliczny grób na miejscowym cmentarzu katolickim oraz modliła się w celi śmierci i miejscu stracenia na Münchner Platz. Międzynarodowe spotkanie młodych ubogaciła poznańska grupa New Day, która zaprezentowała zebranym utwory ze swojej ostatniej płyty poświęconej "Poznańskiej Piątce". Mszy świętej na zakończenie spotkania przewodniczył biskup Reinhald Pünder z Coroata w Brazylii.

26.11.2006
Wywiad z zespołem New Day w Magazynie Muzycznym RUaH
W numerze 35 magazynu muzyki chrześcijańskiej RUaH znajdziemy m.in. artykuły o ostatniej płycie zespołu New Day poświęconej błogosławionym oratorianom oraz wywiad z członkami zespołu, którzy opowiadają o duchowym odkrywaniu "Poznańskiej Piątki". Polecamy!
(ks. Jarosław Wąsowicz SDB)
[administracja]
EDWARD KAŹMIERSKI
(1919 - 1942)


EDWARD KAŹMIERSKI
 • miał pięć sióstr
 • w wieku 4 lat stracił ojca, co sprawiło, że wychowywał się w trudnych warunkach materialnych
 • był mały, żywy i impulsywny
 • już jako uczeń szukał dorywczej pracy, aby wspomóc rodzinę
 • uzdolniony muzycznie, dzięki salezjanom nauczył się grać na fortepianie, harmonium, skrzypcach, śpiewał partie solowe w chórze, pragnął zostać organistą
 • w Oratorium nazywano go "Kompozytorem"
 • lubił chodzić do teatru, do opery, na koncerty i do kina, sam występował w przedstawieniach teatralnych wystawianych w Oratorium i na innych scenach Poznania
 • pasjonował go sport i rozgrywki sportowe
 • pragnął założyć rodzinę, dlatego modlił się za swoją przyszłą żonę
 • w czasie okupacji pracował w dalszym ciągu jako uczeń w warsztacie ślusarsko - mechanicznym
 • aresztowany w wieku 20 lat
 • w więzieniu potrafił wzbudzić sympatię nawet u pospolitych przestępców
 • z wielką miłością odnosił się do swojej mamy i sióstr
więcej...

linia_menu_lewe

Niniejszy strona powstała przy wsparciu finansowym udzielonym przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu operacyjnego "Patriotyzm jutra"

Narodowe Centrum Kultury

Patriotyzm jutra

projekt i wykonanie serwisu    

ikah.net